Pyrenejský horský pes

Pyrenejský horský pes je velký, impozantní a mohutně stavěný pastevecký pes, jehož fyzická síla a povaha se staletími téměř nezměnily. Jde o velmi staré plemeno psů a jedno z mála plemen, které dnes již nemá své žijící předchůdce. Přesný původ plemene je relativně nejasný, ale v Pyrenejích je tento pes znám odnepaměti. Byl znám již ve středověku a používal se výhradně na ochranu stád dobytka a ovcí v horách před útoky vlků, medvědů a jiných šelem, a dále pak se uplatnil jako spolehlivý hlídač hradů, zámků a hradeb.

V 17. století byl pak vysoce ceněn jako společenský pes, dalo by se říci přímo pes královský. Pohyboval se také na slavném dvoře Ludvíka XIV. To, že se pyrenejští psi vždy líbili šlechtě, dokazuje i to, že královna Marie Antoinetta a královna Viktorie jich několik vlastnily. Až do Francouzské revoluce plnil tento pes obě rozdílné úlohy: hlídal stáda v Pyrenejích, ale také dělal společnost šlechticům. Psi z této doby jsou popisováni jako bílí s šedými nebo žlutavými skvrnami. V 2. polovině 19 století jsou popisovány dva typy: první s širokým čenichem, mírně kudrnatou srstí a černými plotnami a druhý se zašpičatělým čenichem, hustou hedvábnou srstí, s šedými nebo plavými znaky na hlavě a uších. Tento druhý typ je označován za nejkrásnějšího ze všech hlídacích psů ve Francii.

Čistokrevný chov začal koncem 19. století a to se Patou, jak je označován pyrenejec ve Francii - vyskytoval ve své domovině již velmi zřídka. Způsobil to hlavně úbytek jeho hlavních nepřátel - škůdců stád.

V roce 1907 byl ve Francii založen první klub milovníků tohoto plemene a v roce 1923 byl u SCC ( Société Centrale Canine de France) zapsán první oficiální standard plemene. Dnešní standard se od tohoto moc neliší, došlo spíš k upřesnění výkladu. Velkou ránu chovu způsobila 1. světová válka. Po válce se pokračovalo, ale další chov byl viděn značně pesimisticky. Naštěstí se tyto předpovědi nesplnily a Patou nezmohla ani druhá světová válka, která způsobila v Evropě zánik mnoha předních chovatelských stanic, a tak mnoha skvělých představitelů plemene. Po 2. světové válce se zvyšoval počet chovatelských stanic nejen v Evropě, ale také v Kanadě, Spojených Státech, Jižní Americe.. Chovní jedinci byli exportováni do celého světa a plemeno si získávalo novou pozornost.

Dnes jsou tito nádherní psi početní v kvalitních chovatelských stanicích v Maďarsku, Německu, Španělsku, Holandsku, zemi původu Francii, ale najdete je i v zemích jako je Austrálie, Anglie, Japonsko, USA, Kanada a Mexiko. Překrásní psi jsou chovaní v severských státech Evropy.

Převážně jsou v současné době rodinným společenským psem, oblibu si získali jak svým elegantním zjevem , tak svou láskyplnou povahou, oddaností a spolehlivou ochranou své rodiny. Typická je pro toto plemeno vysoká přizpůsobivost podmínkám, ve kterých žije, ať je to domácí prostředí nebo jemu vlastní prostředí vysokohorské, kde jsou vystaveni práci a extrémním podmínkám terénu a počasí.

Pyrenejský horský pes je nádherný a stal se známý hodně díky seriálu Bella a Sebastián. Je to pes, kterého těžko někdo přehlédne. Stává se často středem pozornosti, i když o to nestojí, ale na druhou stranu si vychutná každé pohlazení od těch nejbližších a lidí se kterými se potká. Často si ho fotí se svými dětmi cizí lidé, jen tak pro jeho krásu a velikost . Pyrenejský horský pes je zkrátka elegán ! Pyrenejský horský pes je vysloveně přátelský , svoji rodinu miluje a nikdy by neublížil dětem se kterými si velmi rád hraje. Nemá žádné velké ambice být vůdcem smečky a lehce se snese i s malými plemeny. Skamarádí se i s jinými zvířaty včetně koček. Běda ovšem tomu, kdo by chtěl bez Vaší přítomnosti vstoupit do jeho teritoria. Miláček, který když je s Vámi se nechá každým pohladit, se změní v bílého hromotluka , s vyceněnými zuby a hřmotným štěkotem, který je slyšet na míle daleko.

Silný dojem na ostatní zanechává rozhodně pohyb pyrenejského horského psa, který je rozvolněný a přesto plný energie a síly , nikdy není těžkopádný; styl pohybu je spíše prostorný než rychlý , ale zároveń je velmi pružný a natolik elegantní, že vás těžko nechá bez slov chvály. Srst pyrenejského horského psa je hustá a hladká , je poměrně dlouhá a pružná; na plecích a na hřbetě křehčí; delší je na ocase a na krku, kde bývá lehce zvlněná. Srst na kalhotách je jemnější, více podobná vlně a velmi hustá. Podsada je rovněž velmi hustá. Nevyžaduje přílišnou péči, jen kartáčování 1x týdně. Vůči běžnému znečištění je kožich Pyrenejského horského psa velmi odolný svou samo-čistící schopností. Večer to může být klidně hromada bláta a ráno se vám vyklube opět bílý andílek. Barva srsti je bílá nebo bílá s šedými , světle žlutými nebo oranžovými skvrnami na hlavě, uších a u kořene ocasu, někdy také po těle.

V souladu s jeho původním prostředí horských plání je pro něj i dnes nepředstavitelně důležitý dostatek prostoru k volnému pohybu a uplatnění jeho silného teritoriálního chování. Péče o Pyrenejského horského psa spočívá především v upřímném osobním kontaktu, soužití s rodinou, dále v kvalitním krmení a péči.

Kontakt s majitelem je nutný hlavně pro dobrý psychický vývoj pyrenejského horského psa . Rozhodně ho nelze mít stále v kotci nebo dokonce někde mimo domov!! Velmi rádi dávají najevo svoji náklonnost, rádi se mazlí. Problémy s výchovou nebývají, čas od času zkouší sice vaší trpělivost svou tvrdohlavostí, ale jejich pohledu nakonec stejně neodoláte. Dají se i celkem dobře naučit základní poslušnosti.

Protože se tento pes používal vždy jako hlídač, spočíval výběr při jeho chovu v hodnocení vlastností hlídače, v impozantním a s nadsázkou řečeno odstrašujícím vystupování a také ve vztahu k jeho stádu. Vlastnosti, které z takového výběru vyplynuly, jsou síla a obratnost, ale také dobromyslnost a úzký vztah k jeho chráněncům. Tento strážní pes má silné sklony k nezávislosti a vlastní iniciativě, které vyžadují od jeho pána určitou autoritu. Pracovní psi byli vybíráni již v časném mládí také podle svých silných dvojitých paspárků na vnitřní straně pánevních končetin, které jsou jedním z výrazných plemenných znaků. Malé, zakrslé nebo volné paspárky značící slabou kostru jedince jsou špatným ukazatelem kvality.

Pořídíte-li si pyrenejského horského psa, budete mít přítulného nenáročného společníka, vynikajícího hlídače, který oznámí vše dopředu a super kamaráda pro celou rodinu. Takový elegantní kamarád se vám odvděčí za projevenou lásku a péči 10 - 12 lety krásného soužití.


MVDr. Anna Horáčková
Jateční č. 42, Veselí nad Lužnicí
tel. : +420 381 581 378, +420 733 358 439
e-mail: anna.horackova@volny.cz