Představuje se Vám mezinárodně chráněná chovatelská stanice Blatka, které oficiálně vznikla v květnu 2003, ale určitá historie sahá přece jen trochu dříve.

Na počátku stojí již od velmi mladých let trvající láska k velkým a hlavně pasteveckým psům a touha takového psa mít jako největšího kamaráda. Asi by se nechalo vybrat více plemen, ale pravdou je, že jedno plemeno vyhrálo tento vnitřní boj na plné čáře a byl to právě Pyrenejský horský pes.

Toto krásné a přirozené plemeno vyhrálo nejen svou mohutností a bílou krásou, ale především svou povahou, dobromyslností, neodolatelným pohledem krásných mandlových očí a elegancí se kterou se pohybuje v kterékoli situaci. Je asi pro někoho nepředstavitelné vše toto skloubit dohromady, ale takový pyrenejský horský pes opravdu je. Je to bílý obr se srdcem lva.

Než jsme se rozhodli pořídit si naší fenku, vyhlídli jsme si fenku - matku, od které bychom chtěli štěně a poctivě jsme čekali na krytí se psem, který splňoval naše představy. Asi tři roky jsme si psali s vybranou chovatelskou stanicí a dostávali čerstvé zprávy o různých vrzích štěňat. Rok 2000 byl pro nás konečně tím pravým, protože fenka Barbie Farma Štěkot byla nakryta krásným a úspěšným psem Sakim z dánské chovatelské stanice Sandybear's.

A tak jsme si na konci října 2000 přivezli domů krásné a sebevědomé štěně - fenku Holly Farma Štěkot. Její výběr v šesti týdnech nebyl nijak složitý, jednoduše řečeno láska na první pohled, prostě jsme si padli do očí a bylo vybráno.

Holly jako štěně perfektně rostla, byla velmi aktivní a zvládla jednoduchou poslušnost. Měli jsme z ní velkou radost, ale naším záměrem původně vůbec nebyly výstavy. Říkali jsme si, že to bude opravdu náš velký kamarád a hlídač, ale nakonec jsme se jeli podívat i na nějakou tu výstavu. A přišlo to, prvních pár posouzení, fenka byla krásná, statná, dostávala téměř vždy výbornou a začly se tak rýsovat trochu i jiné plány naší Holči. Díky časové zaneprázdněnosti a trochu odlišnému přístupu k výstavám se z nás asi nikdy nestanou klasičtí vystavovatelé, ale náš cíl byl dán - šířit toto krásné a ušlechtilé přírodní plemeno do povědomí lidí.

Z Holly se stala krásná, statná a velmi elegantní fena, již léta výstavně úspěšná, která dala základ vzniku naší chovatelské stanici . I když jí léta přibývají, láska k životu a chuť užít si každou chvilku jí věnovanou jí neopouští a stále neztrácí svůj ryzí půvab. Stala se z ní velmi aktivní psí babička. Snad jediné co částečně přenechává mladým je hlídací aktivita. Přeci jen je to dáma v letech a nechává se sem tam zastupovat. Pravdou je, že více než pět let byla v té naší malé chovatelské stanici sama, pokud se pyrenejáků týče.

Od prosince 2005 dělá feně Holly Farma Štěkot skvělou společnici druhá fenka – Binca Blatka, , protože jsme si nechali jedno úžasné štěně z jejího druhého vrhu.

Bianca je nyní šestiletá psí dáma, která naprosto naplňuje požadaky standardu plemene, má krásnou hlavou s úžasným samičím výrazem, odpovídá francouzské vizi plemene, proto je pro nás neocenitelným zvířetem z pohledu chovu. Je velmi sebevědomá, kamarádská , má nesmírný temperament, ale zároveň je poslušná a neocenitelná hlídačka , která by nikomu nedovolila vstoupit bez vyzvání. Je to vůdčí fena a chrání svoji psí i lidskou smečku. Je to jedno z těch zvířat, která se rodí jednou za čas a není hodnota , kerá by to vyčíslila.

Dalším plánovaným přírůstkem do naší psí smečky se stal pejsek, dovezený v lednu 2007 z velmi kvalitní chovatelské stanice Alta Colina z krásného Norska. Tato stanice chová plemeno pyrejský horský pes již od roku 1984. Pes se oficiálně dle průkazu původu jmenuje Alta Colina’s Gromgutt, ale my mu říkáme Guly. Z Gulyho vyrostl mladý pětiletý pes, má výšku odpovídající stavbě jeho těla a silnou kostru. Guly odpovídá spíše mírně anglickému typu. Je kamarádský, sebevědomý, miluje děti a rád si s nimi hraje. Užívá si každou pozornost , kterou mu lidé věnují.. ale přesto je schopný hlídač. Je to moc pěkný pes, který má rád svoji smečku a má vynikající charakter. Ve smečce se ale podřizuje vůdčí feně Biance.

Přeci jen roky utíkají nejen lidem, ale i psům a tak po dllouhém zvažování přibyla do smečky i další fenka , dá se říci, ryzí kopie Bianky a to její dcera Fluence Blatka, která měla úžasného francouzského otce. Možná právě proto, že ještě více zdůrazňuje původ plemen z Francie, zůstala Flů doma. Je to mladá roční fenka, poslušná jako její matka a milující všechny lidi i psy ve smečce.

Všichni naši psi jsou velcí bílí mazlíci, kterým ovšem nic neunikne a umí se pěkně a hlučně rozlobit. Dá se říci , že bychom snad ani nepotřebovali zvonek, protože jsou natolik spolehliví, že vše oznámí dopředu.

A nakonec tak trochu představení . Naše psy již trochu znáte a dál uvidíte na webových stránkách. Ten, kdo toto píše a je strůjcem chovu a bude vás o dění u nás informovat na stránkách naší stanice (pokud se bude cokoli dít!) je MVDr.Anna Horáčková. Nyní již určitě chápete proč časově zaneprázdněná!? Nedílnou živou součástí jsou však ještě další lidé, a to manžel Vilém, dcera Saša, kteří oba dva žijí psím děním úplně stejně jako já, jen každý po svém. Časem k nim přibude určitě i malý syn Honzík, ale ten má ještě dost času. Nelze opomenout , že společníky velkým psům dělají i dva malí a to jezevčík Mates a mladá fenka welškorgi pembrok Boogi.

Doufáme, že se vám naše stránky budou líbit a rádi se na ně budete vracet, třeba ze stejných důvodů jako já občas vyhledám stránky chovatelských stanic u nás i v zahraničí, někdy i v Austrálii nebo Kanadě, abych se podívala co nového se děje v krásném světě pyrenejských horských psů !

bílý obr se srdcem lva

MVDr. Anna Horáčková
Jateční č. 42, Veselí nad Lužnicí
tel. : +420 381 581 378, +420 733 358 439
e-mail: anna.horackova@volny.cz